16 мар. Алкохолен делир – причини и начини за лечение
Алкохолният делир е тежко усложнение на алкохолната абстиненция. Ако не се лекува навреме, може да бъде животозастрашаващо състояние. Нужно е бързо разпознаване на състоянието и незабавно лечение.
Кога и защо се появява алкохолен делир?
Състоянието се развива при опит за отказване на алкохола след хронична злоупотреба и е най-тежкия стадий на абстиненция. Появява се 2-3 дни след последната консумация на алкохол. Дължи се на рязкото спиране на алкохола, което предизвиква различни симптоми, свързани с нервната система.
Алкохолен делир – симптоми
Състоянието обикновено започва от 48 до 96 часа след последния прием на алкохол и продължава до 3 дни. В много редки случаи може да продължи няколко седмици.
Характерни симптоми са:
- Дезориентация и помрачаване на съзнанието
- Халюцинации
- Главоболие
- Изпотяване
- Кошмари и безсъние
- Тремор на крайниците
- Агресивно поведение
- Гърчове и припадъци
- Повишена температура, която може да достигне до 40 градуса
- Учестено дишане, учестен пулс, повишено кръвно налягане
- Разширени зеници.
Възможно е по време на делира пациентът да има „ясни моменти“, при които симптомите намаляват или изчезват, след което отново се възобновяват. Обикновено състоянието се влошава вечер и през нощта.
Около 10% от случаите на алкохолен делир завършват със смърт. В миналото процентът е бил много по-висок поради липсата на ефективно лечение. Смъртта най-често настъпва поради развитие на сърдечна или дихателна недостатъчност.
В останалите случаи алкохолният делир обикновено приключва внезапно, като пациентът заспива дълбоко. Когато се събуди няма спомен за случилото се. Понякога състоянието може да отминава постепенно.
Как се диагностицира алкохолен делир?
Болестта се проявява само при хронични алкохолици. Клиничните симптоми са основния фактор, насочващ към диагнозата – обърканост, халюцинации, тремор, загуба на съзнание, възбудено поведение, висока температура, учестен пулс и т.н. При нужда може да се направят допълнителни изследвания като:
- Токсикологичен анализ
- Електрокардиограма и ехокардиография – за преглед на сърдечната функция
- Електроенцефалограма – проверка за активността на мозъка
- Изследване на електролити
- Рентгеново изследване на гръден кош – често при алкохолен делир се развива пневмония
- Компютърна томография на глава – при наличие на гърчове
Какво е лечението на алкохолния делир?
Алкохолният делир е спешно състояние, което изисква незабавно лечение. Медикаментозната терапия включва: анксиолитици, антиконвулсанти, бета-блокери, антипиретици, контролиране на водно-електролитния баланс, нормализиране на дишането, витамини.
Нужно е пациентът да постъпи в болница и след животоспасяващите процедури да бъде настанен в специализирана клиника за лечение на зависимости. Опитите за преодоляване на състоянието в домашни условия поставят на риск живота на зависимия.
В терапевтичен Център Жива се лекува не само физическото състояние на болния, а се подобрява и психическата му устойчивост. Провеждат се индивидуални и групови терапии и пациентът получава необходимата подкрепа за да се справи с всички прояви на своята зависимост.
Опитите за отказване на алкохола в домашни условия могат да бъдат опасни и често са обречени на неуспех, особено ако се касае за дългогодишна употреба. Детоксикацията, проведена в специализиран център за лечение, е първата и най-важна стъпка за отказване на алкохола. В противен случай симптомите на абстиненция може да са прекалено силни и зависимият да не успее да се справи с тях. Развитието на алкохолен делир в домашни условия крие риск за живота и здравето му.
Sorry, the comment form is closed at this time.